Aliexpress Yurt Dışı Alışveriş Rehberi

21:43:00
Çoğumuz internetten alışveriş yapmayı severiz. Ülkemizde internetten alışveriş yapma oranı son bir yılda %200 arttı. Hal böyle olunca bir çok kişi ise ucuz ve kaliteli olan yurt dışı alışveriş satıcılarına yöneldi. Bugün ise sizlerlen birlikte yurt dışında alışveriş sitesi lideri olan Aliexpress'i inceleyeceğiz.


Peki Neden Aliexpress'i Seçmeliyim?


Öncelikle sizlerden normal bir Türk sitesi ile Aliexpress deki ürünleri karşılaştırmanızı isteyeceğim. Sizlerde aradaki fiyat farkını çok net bir şekilde görebileceksiniz. Aliexpress deyince aklıma ilk gelen şey ucuz eşya. Bu alışveriş sitesini seçmemizin en belirgin avantajı çok ucuz ürün satması.

Aliexpress'ten Neler Alınmaz Ve Hangi Ürünler Gümrükten Geçmez?


Ürünler yurt dışından geldiği için, satın aldığımız ürün ülkemize girmeden önce Gümrük Ve Ticaret Bakanlığınca kontrol edilir. 

  • 75 Euro'yu geçen ürünlerden vergi alınır. Vergiyi satıcı keser.
  • Kesici, delici, silah, takviye gıdalar, gibi ürünler itiraz edelmeksizin satıcıya geri iade edilir.
  • Drone, sporcu aletleri, kozmetik ürünleri gibi ürünler belge gerektirir. Alan kişi gerekli belgelere sahip olmadığı durumlarda ürün geri iade edilir.
  • Aldığınız ürünün ağırlığının 30 kg üzerine çıkmaması gerekir.

Aliexpress'den Ürün Aşırken Nelere Dikkat Etmeli?


Aliexpress'den kaliteli ve sağlam bir ürün almak istiyorsanız ürünün puanlama sistemine bakın. Puanlama en az 4.5 olmalı.

Ürünün yorumlarına, puanlamasına ve de alınma sayısına bakın, Yoksa bizden söylemesi çok pişman olursunuz.

Aliexpress'den Nasıl Ürün Alınır?


Çok aradınız ve kendinize uygun bir ürün buldunuz. Ama aliexpressten ilk defa alışveriş yapacağınız için nasıl yurt dışından alışveriş yapılır bir fikriniz yok, sizlere yardımcı olalım dedik.

İlk öncelikle ürünün yayındaki şimdi al butonuna tıklıyorsunuz.Daha sonra ise adres kısmınızı türkçe karekterler olmadan elsiksiz dolduruyorsunuz.

Karşımıza böyle bir ekran çıkacak. Burdan Place Order seçeneğine tıklayacağız.

Ödeme yöntemini seçiyorsunuz.


Kart bilgilerimizide girdikten sonra "Save Pay" seçeneğine tıklıyoruz.

Ve ürünü satın aldık, Şimdi ise ürünün ne zaman elimize ulaşacağına bekleyeceğiz.

Aliexpress Kargo Takibi NasılYapılır?


Her üründe aliexpress kargo takibi özelliği bulunmamaktadır. Bunun sbebi ise aldığınız ürünün maliyetine bağlıdır. Eğer ürün ucuzsa kargo takip özelliği bulunmaz. Ürünün kargo takip özelliğinin olup olmadığına ürün açıklamasına bakarak öğrenebilirsiniz.

Aliexpress Ürün Belirtilen Tarihten Sonra Gelmezse Ne Yapmalıyız?


Eğer ürününüz gelmez ise önce satıcıyla iletişime geçiniz. Satıcı sizi oyalıyorsa hemen aliexpress ile iletişime geçip gerekli şikayetinizi belirtiniz. Aliexpress bu konu hakkında çok dikkatlidir ve gerekenleri yapmaktadır.

Aliexpress'den Aldığım Ürün Alakasız Çıktı Ne Yapmalıyım?


Alexpress'den aldığınız ürün ile size gelen ürün farklı olabilir. Çok da olmasa karşılaşılan bir durum. Hemen ürünün fotoğrafını çekip satıcıya mail ile yolluyorsunuz, Yok satıcı sizi takmıyor ise yine hemen aliexpress ile iletişime geçip derdinizi anlatıyorsunuz. Aliexpress bu konu hakkında oldukça titizdir. Hemen gerekli işlemleri yapar.

Dostlar sizlere yurt dışında alışveriş yapaerken nelere dikkat etmenizi ve aliexpress'den nasıl alışveriş yapılır konusunu işledik.
Konu hakkında takıldığınız bir yer olursa yada merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında belirtebilirsiniz...

UNUTMA!!! Bilgi paylaştıkça çoğalır..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAYINLAR

BİR SONRAKİ
Next Post »